ایجاد اطمینان و اعتماد در بین مخاطبان و کاربران خدمات الکترونیک اینروزها به یک دغدغه برای صاحبان مشاغل و کسب و کارهای اینترنتی تبدیل شده است. ساماندهی سایت های تجاری در کشور برای ایجاد فضای امن در تجارت الکترونیک بر عهده مرکز توسعه تجارت الکترونیکی می باشد و اعطای لوگو نماد اعتماد الکترونیکی به کسب و کارهی اینترنتی را برعهده دارد.

هنگامی که حقوق مصرف کنندگان به رسمیت شناخته شود و اطمینان آنها جلب شود اقدا به خرید می کنند.

به طور کل می توان گفت نماد اعتماد الکترونیک منحصرا توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیک برای کسب و کارهای اینترنتی و کارهایی که با موبایل سر و کار دارند پس از بررسی درگاه سایت و احراز هویت مالک که به صورت حقیقی و یا حقوقی می باشد به مدت یکسال صادر می شود. هدف از ای نماد یا نماد اعتماد الکترونیک ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت افراد می باشد.

کیله کسب و کارهایی که از طریق وب سایت اقدام به عرضه و ارائه کالا یا خدمت می نمایند و در قبال آن پول دریافت می کنند کسب و کار اینترنتی به حساب می آیند و مشمول نماد اعتماد الکترونیک می باشند.

اگر در وب سایت شما محصول یا خدمت برای فروش عرضه نشده باشد نیازی به نماد اعتماد نیست. ولی اگر مایل به دریافت این نماد برای خدمت خود هستید باید وب سایت خود را بگونه ای تغییر دهید که بتوانند محصولات یا خدمت شما را به صورت برخط سفارش دهند.

در نماد اعتماد یا ای نماد شما ۵ ستاره مشاهده می کنید که هرچه سطح اعتماد و کیفیت عملکرد وب سایت شما بالاتر باشد تعداد ستاره های دریافتی بالاتر خواهد بود.

استفاده از تصویر نماد به جای نشانه آن مصداق جعل می باشد و ضمانت اجرای کیفری دارد. هرگونه جعل و سو استفاده از علامت های دولتی مشمول احکام جعل دولتی می باشد.

اطلاعاتی که برای ثبت در سامانه به مرکز ارائه می دهید کاملا محرمانه تلقی می شود و تنها به منظور احراز آدرس و شماره تماس فیزیکی کسب و کار اینترنتی برخی از اطلاعات در اختیار پیمانکار مورد تائید مرکز قرار می گیرد.

در صورتی که شرایط احراز شما برای دریافت نماد تائید شود برخی از اقلام در پروفایل برای عموم نمایش داده می شود، این اقلام شامل: نام کسب و کار، آدرس سایت، وضعیت اعتباری نماد کسب شده، نام صاحب امتیاز، آدرس محل کسب، تلفن ثابت و پست الکترونیکی می باشد.

دریافت ای نماد به صورت اینترنتی می باشد و نیازی به حضور نیست.

مراحل برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک به اختصار به این صورت است:

ثبت نام – تکمیل اطلاعات – افزودن کسب و کار – تاییدیه فنی – احراز صحت اطلاعات ارائه شده – تکمیل فرم نظرسنجی – بررسی چک لیست الزامات ای نماد – بررسی مدارک فیزیکی – اعطای نماد – درج کد مجوز برای سایت

با توجه به زمانی که صرف احراز آدرس و شماره تماس محل فعالیت کسب و کار اینترنتی، خود آزمایی و استعلام صلاحیت فردی متقاضیان از اداره نظارت بر اماکن عمومی ناجا می‌گردد،‌ در صورتی که متقاضی در اسرع وقت نسبت به رفع نواقص اعلامی از سوی ارزیابان اقدام نماید، ظرف مدت یک هفته الی ۱۰ روز نماد اعتماد الکترونیکی اعطا خواهد شد.

برای اتباع خارجی نیز با داشتن پروانه کسب معتبر و اخذ کد فراگیر اتباع و شرکت های خارجی از سازمان امور مالیاتی دریافت نماد اعتماد امکان پذیر می باشد.

برای دریافت ای نماد محدودیت سن ۱۸ سال در نظر گرفته شده ولی در صورت ارائه برگه حکم رشد از دادگاه زیر ۱۸ سال می تواند نماد دریافت کند.

مدارک لازم برای ثبت درخواست به صورت حقیقی:

تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)

تعهدنامه شخصیت حقوقی

مدارک لازم برای ثبت درخواست به صورت حقوقی: (تجاری/غیرتجاری)

تصویر آگهی روزنامه رسمی

تصویر اصل اساسنامه

آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)

آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)

آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (در صورت وجود)

تعهدنامه شخصیت حقوقی

تصویر پروانه یا مجوز فعالیت

متقاضیان دولتی:

تصویر نامه در سربرگ رسمی سازمان با امضای مقام مسئول مربوطه مبنی بر تعلق وب سایت به دستگاه دولتی مزبور

در فرآیند نماد اعتماد الکترونیک برخی موارد مورد ارزیابی قرار می گیرد:

احراز آدرس و شماره تلفن محل کسب

ارزیابی چک لیست الزامات نماد

(این ۲ مرحله به موازات انجام می شود)

اخذ مدارک فیزیکی

اسعلام صلاحیت فردی از پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا

مطابق با بند (ب) ماده ۳۳ قانون تجارت الکترونیکی،‌ در راستای ارایه اطلاعات موثر به مصرف‌کنندگان جهت اخذ تصمیم خرید، تمامی فروشندگان کالا و خدمت موظف به اعلام هویت، نام تجاری و نشانی خود هستند. بر ای اساس کلیه متقاضیان نماد اعتماد الکترونیکی، می بایست نشانی پستی خود را برای اخذ نماد ارائه کنند.

برای احراز آدرس اعلامی پاکتی برای آدرس اعلام شده اراسل می گردد که شامل یک کد یکتایی می باشد که کد باید در سامانه اعلام شود و در صورت تغییر آدرس از طریق سامانه باید مراتب مجددا اعلام شود و پاکت حاوی کد به آدرس جدید ارسال و مجددا احراز تائید می گردد. هر سه ماه یکبار احراز آدرس اعلام شده توسط سازمان انجام می شود. این روال برای کلیه افراد حقیقی و حقوقی و کسب و کارهای خانگی یکسان می باشد.

ممکن است که چک لیست اعلام شده را به طور کامل رعایت نکرده باشید و در این شرایط شما با نقص فنی مواجه می شوید که در سامانه به شما نشان داده می شود که کدام یک از موارد را رعایت نرده اید و مجدد پس از رفع نواقص بازبینی مجدد را انتخاب می کنید.

فرم تعهدنامه را چه به صورت حقیقی یا حقوقی باید از سامانه دریافت کرده و پس از مطالعه دقیق، آن را تکمل کرده و با مهر و تایید امضای دفاتر اسناد رسمی به همراه کپی مدارک برابر اصل شده بارگذاری شده در بخش مجوزها را باید به صورت فیزیکی ارسال کرد.

مدارک ارسالی که به صورت فیزیکی ارسال می شود بررسی می گردد و در صورت تقص مدارک از طریق سامانه اعلام می گردد.

هیچ گ.نه مراجعه حضوری برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک پذیرفتنی نیست و ارسال مدارک به صورت فیزیک از طریق آدرس پستی ۱۴۱۵۵-۶۳۸۵ امکان پذیر می باشد.

با توجه به اینکه پروانه کسب فروشگاه های مجازی تنها به آن دسته از کسب و کارهایی تعلق می گیرد که مشمول قانون نظام صنفی بوده و به عبارت دیگر، فعالیت صنفی دارند، در صورتی که فعالیت شما غیر صنفی است، از لزوم اخذ این پروانه، معاف می باشید. برای دریافت پروانه کسب مطابق قانون نظام صنفی و آیین نامه تبصره ماده ۸۷ قانون نظام صنفی ملزم به مراجعه حضوری به اتاق اصناف شهرستان مربوطه، پرداخت هزینه حق عضویت و همچنین تسلیم مدارک اضافی علاوه بر آنچه برای نماد اعتماد الکترونیکی ارائه کرده اید، می باشید.

در سال های اخیر با توجه به زیاد شدن استارت آپ ها، فروشگاه های اینترنتی و همچنین کسب و کارها و ارائه خدمت به صورت اینترنتی یکی از مدارک برای اداره مالکیت معنوی می تواند ای نماد باشد و به شدت تاثیرگذار است.

و همچنین به دلیل بالا بودن درخواست در زمینه خرید و فروش اینترنتی ای نماد برای فروشگاه ها و استارتاپ ها حائز اهمیت می باشد.