آیا نوع شرکت در میزان مالیات موثر است ؟

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

آیا نوع شرکت در میزان مالیات موثر است ؟

تاثیر نوع شرکت در میزان مالیات

تمامی شرکت ها و موسسه های انتفاعی و تجاری که مرحله های قانونی در اداره ی ثبت شرکت ها را گذرانده اند و ثبت شده اند و شامل شماره ی ثبت می باشند شامل مالیات بر درآمد بوده و وظیفه دارند مالیات تعیین شده را پرداخت کنند، در غیر این صورت از پاداش ها و امکانات و معافیت های قانونی که برای آن ها لحاظ شده است ممنوع خواهند شد وضمانت های اجرایی و سزای مربوطه نیز لحاظ می گردد . به همین دلیل بعد از ثبت موسسه و شرکت ، شرکت ها می بایست بلافاصله نسبت به مشخص نمودن حوزه ی مالیاتی عمل نمایند درغیراین صورت عهده دار خطا های قانونی می باشند.

آیا نوع شرکت در میزان مالیات موثر است ؟
در این صورت، آیا نوع شرکت در میزان مالیات تاثیر دارد ، جای سوال می باشد؟

خیر- مقدار مالیات مطابق نوع شرکت مشخص نمی شود .چیزی که در مالیات شرکت تاثیر دارد عملکرد مالی شرکت ها به صورت سالیانه و سود محض آن ها بعد از پرس و جو دفاتر شرکت می باشد .

دفترهای تجاری، باارزش ترین وسیله جهت مشخص نمودن مالیات موسسه های تجاری می باشد. قانون های مالیاتی ایران سود خالص شرکت ها و بازرگانان را طبق ترازنامه و حساب سود و ضرر آنان که از روی دفاتر قانونی تنظیم می شود قرار می دهد. درنتیجه برای نهی کردن مالیات نیز مطابق قانون های مالیاتی ترتیب و نگاهداری دفترهای اجباری می باشد. در دفترهای تجاری اقدامات موسسه به طور رقم های وارد شده و حساب ها از روی رقم های مذکور مشخص می شود.

برای نگه داشتن و ترتیب دادن دفترهای تجاری هم در قانون مالیات های مستقیم و هم در قانون های تجارت قوانینی درنظر گرفته شده که به شرح زیر می باشد :
• ثبت دفاتر تجاری

دفتر دارایی ، روزنامه ، کل و هر دفتری که دریافت آن را وزارت دادگستری را واجب بداند می بایست پیش از آنکه چیزی در آن مکتوب شود مهر و پلمپ شود. این کار در تهران توسط وسیله اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و در شهرستان ها توسط اداره ثبت شرکت ها اعمال می گردد.
دفتری که برای امضا به متصدی امضا تحویل داده می شود می بایست شامل شماره ترتیبی و قیطان کشیده باشد و متصدی امضا وظیفه دارد صفحه های دفتر را به طور شمرده شده در صفحه اول و آخر هر دفتر مجموع عدد صفحات آن را با آَشکار ساختن به اسم و رسم صاحب دفتر نوشته با ذکر تاریخ امضاء و دو طرف قیطان را با مهر سربی که وزارت عدلیه برای این هدف آماده می کنند منگنه کند. واجب می باشد تمامی اعداد حتی تاریخ با تمام حروف مکتوب شود.( ماده ۱۲ ق.ت )

طبق ماده ۱۳ ق. ت می بایست تمامی معامله ها و واردات و صادرات به ترتیب تاریخ و صفحه های مخصوص به خود مکتوب شود ، تراشیدن و حک کردن و جای سفید گذاشتن بیش از آنچه که دفتر نویسی معمول می باشد و در حاشیه یا بین سطور نوشتن نهی شده است . این کاربه این دلیل می باشد که تا هنگامی که تاقضی به وجود نیامده چنانچه تاجر بدی نیت نداشته باشد معاملات را همان گونه که هستند وارد می کند اما درهنگام ایجاد اختلاف امکان دارد بخواهد با دست بردن در دفتر مشخصات معامله را عوض کند.
هر یک از دفترهای قانونی می بایست تا ده سال در مکان شرکت و جزء اسناد شرکت نگهداری شود و دفاتر هر شرکتی که به انحلال رسیده باشد با نظر مدیر ثبت اسناد در محل معینی از تاریخ ختم تصفیه تا ده سال نگه داری شده و حفظ بماند.

   


موضوعات و مدارک لازم جهت ثبت تجاری

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

موضوعات و مدارک لازم جهت ثبت تجاری

مدارک لازم جهت ثبت تجاری

موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این مقاله نکاتی در خصوص موضوعات و مدارک لازم جهت ثبت تجاری در اختیار شما قرار می دهد.

موضوعات و مدارک لازم جهت ثبت تجاری

موارد و موضوعاتی که می بایست برای ثبت تجاری به اداره ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی منعکس شود شامل موارد زیر می باشد :

    نام و نام خانوادگی بازرگان
    تاریخ و مکان تولد بازرگان
    شماره شناسنامه و محل صدور آن
    تابعیت بازرگان
    تاریخ اشتغال به تجارت
    نوع کالا یا مصنوعات مورد تجارت
    میزان دارایی ( در شرکت های تجاری )
    نوع تجارت ( واردات ، صادرات یا هردو )
    قلمرو و رشته تجارت ( داخلی – خارجی یا هر دو )
    تاریخ ورود به ایران و شماره و تاریخ پروانه اقامت تاجر درصورتی که تاجر تبعه خارجی باشد .

لازم به ذکر می باشد تاجر وظیفه دارد پس از انجام تشریفات ثبت تجاری ، شماره ثبت را روی اوراق تجاری خود نظیر سیاهه تجاری ( فاکتور ) سربرگ مکاتبات ، قبض صندوق ، قبض انبار ، آگهی تبلیغاتی، بروشور ، کاتالوگ و … چاپ و استعمال نماید .

   


موانع ارائه دفاتر تجاری و مدت زمان قانونی نگهداری از آن

موانع ارائه دفاتر تجاری

در صورتی که تحویل دفاتر تجاری به دادگاه علاوه بر امکان رسیدگی به مورد دعوی ، سبب فوت یا به خطر انداختن منفعت یا منفعت های دیگری می شود . یا اظهار علنی آن بر خلاف نظم یا عفت عمومی یا مصالح عامه یا حیثیت اصحاب دعوی یا بقیه باشد ( به موجب ماده ۲۱۱ قانون )
آیین دادرسی ، رییس دادگاه یا دادرس یا مدیر دفتر دادگاه ازسمت او در حضور طرفین آنچه را که کافی و ردر خصوص مورد اختلاف است را خارج نویسی می کند .

همین طور درصورتی که دادگاه به تمام دفترنیازی نداشته باشد در این حالت تحویل تمام دفتر به دادگاه مورد نیاز نمی باشد و فقط همان جزء به خصوصی از آن که راجع به مورد اختلاف است می بایست خارج نویسی شود .
مدت زمان قانونی نگه داری دفاتر تجاری

اگر چه قانون تجارت ایران میزان تایم خاصی برای نگه داری دفاتر تجاری تعیین نکرده است لیکن بنا به عرف این مدت ناشی از مفاد بند ۱۱ قانون تجاری فرانسه که میزان زمان نگه داری دفاتر روزنامه ، مراسلات و صورت حسای ها و دارایی را ۱۰ سال مشخص کرده است ، همین زمان در ایران نیز مرسوم تعیین شده است .

مطابق قانون تجارت تاجر وظیفه دارد دفاتر تجاری هر سال را تا ۱۰ سال بعد نگه داری کند آنچنان که در ماده ۱۳ قانون تجارت ذکر شده است ، ” تمامی صادرات و معاملات و واردات در دفاترذکر شده فوق می بایست به ترتیب تاریخ درصفحه های مرتبط نوشته شود . حک کردن و تراشیدن و همینطور جای سفید گذاشتن بیش تر از آنچه که در دفتر نویسی معمول است و در حاشیه و یا بین سطور نوشتن ممنوع است و تاجر می بایست همه ی آن دفاتر را از پایان هر سالی حداقل تا ۱۰ سال نگه دارد “.

” ارائه خدمات حرفه ای ثبتی در کادر تخصصی ثبت شرکت کریم خان “

   


به موجب قانون چه کسانی می توانند طرح صنعتی ثبت کنند ؟

از دیدگاه قانون ثبت اختراعات ، علائم تجاری و طرح های صنعتی ، هر نوع ترکیب رنگ ها یا خطوط و هرنوع شکل سه بعدی با رنگ ها ، خطوط و یا بدون آن ، به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصولی از صنایع دستی را عوض کند ، طرح صنعتی می باشد. ( ماده ۲۰ قانون ثبت اختراعات ، علائم تجاری و طرح های صنعتی )

به موجب قانون چه کسانی می توانند طرح صنعتی ثبت کنند ؟
• مطابق قانون ، چه افرادی می توانند طرح های صنعتی را به ثبت برسانند ؟

فردی که طرح را ایجاد کرده است یا چنانچه وی به موجب یک قرارداد استخدام یا فروش به کارفرمای او تعلق پیدا کرده باشد ، می تواند ثبت طرح را درخواست کند .

طرح های صنعتی هنگامی قابل ثبت می باشند که تازه و یا اصیل باشند . طرح های صنعتی هنگامی جدید هستند که به وسیله ی منتشر شدن به طور محسوس و یا از طریق استفاده به هرروش دیگر قبل از تاریخ تحویل اظهارنامه یا بر حسب مورد قبل از حق تقدم اظهارنامه برای ثبت در هیچ بخشی از جهان برای عموم فاش نشده باشند . ( ماده ۲۱)

درصورتی که اداره مالکیت صنعتی تعیین نماید شرایط قانونی اعمال شده است طرح های صنعتی را ثبت و آگهی مرتبط را انتشار و گواهی ثبت آنها را به نام درخواست کننده صادر می نماید در غیر این حالت اظهارنامه را ردشده اعلام می نماید.

مطابق ماده ۲۹ ، هر شخصی که نفع می برد ، اختیار این را دارد از دادگاه ،باطل شدن ثبت طرح صنعتی را تقاضا نماید . در این حالت می بایست ثابت کند که یکی از شرایط درج شده در مواد ۲۰ و ۲۱ رعایت نشده است و یا شخصی که طرح صنعتی به اسم او ثبت شده پدید آورنده آن طرح یا قائم مقام قانونی او نمی باشد .

    حقوق ناشی از ثبت طرح صنعتی ، مدت اعتبار و تمدید ان مطابق زیر می باشد :

    الف- بهره برداری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد ، توسط اشخاص ، به شرط رضایت مالک آن می باشد .
    ب- استفاده از یک طرح صنعتی ثبت شده شامل ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام دارای آن طرح صنعتی
    ج- صاحب طرح صنعتی ثبت شده ، می تواند علیه فردی که بدون رضایت او اعمال ذکرشده در بند ب این ماده را انجام دهد یا مرتکب کاری شود که به عادت موجبات تجاوز آینده را آماده کند ، در دادگاه شکایت نماید.
    د- مدت معتبر بودن طرح صنعتی پنج سال از تاریخ تحویل اظهارنامه ثبت آن می باشد . این مدت را می توان برای دو دوره پنج ساله پشت سر هم دیگر بعد از پرداخت هزینه مربوط تمدید کرد. پس از منقضی بودن هر دوره که از پایان دوره آغاز می شود ، یک مهلت شش ماهه برای پرداخت هزینه تمدید گردیده و همین طور جریمه تاخیر لحاظ می شود.

” ارائه خدمات تخصصی شامل ثبت شرکت ، ثبت برند و اخذ جواز در دپارتمان تخصصی ثبت شرکت کریم خان “

   


اصول کلی اخذ جی ام پی

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

اصول کلی اخذ جی ام پی


    جی ام پی چیست ؟

جی ام پی ، خلاصه شده Manufactory Processes Good به مفهوم اقدامات تولید موثر می باشد که تحت عنوان قسمتی از سامانه پذیرفتن کیفیت محصول ، برای اطمینان از کارآیی فراورده استفاده می شود. ابتدایی ترین تعریف از GMP در سال ۱۹۶۸ به وسیله ی سازمان WHO نشان داده شد. مطابق این تعریف GMP عبارت می باشد از : آن قسمت از عملیاتی که یقین می دهند محصول های تولید شده همراه با استانداردهای کیفی از پیش ذکر شده است.

اصول کلی اخذ جی ام پی

از جمله تعریف های دیگری که برای GMP گفته شده به شرح زیر می باشد :

    GMP_ عبارت است از تمامی عملیات و فرآیندهای لازم برای تولید مواد دارویی و غذایی ایمن
    GMP_ بیان کننده موردهای کلی از جمله زیر ساخت ها و شرایطی می باشد که به ایجاد یک محصول مناسب و سالم می پردازد.

اهداف GMP

در حالت کلی هدف های اصلی GMP عبارت می باشد از :

    سلامت محصول ( محصول جدای از اثرهای جانبی نامطلوب می باشد )
    کیفیت محصول ( واجبات قانونی در آن رعایت شده باشد )
    خلوص محصول ( عدم آلودگی های میکروبی و شیمیایی )
    شناسنامه محصول (شناسنامه محصول مسلم می باشد که محصول درواقع این باشد که در برچسب محصول عنوان شده است )
    تاثیرگذاری مناسب محصول ( مقدار مناسب ماده فعال دارویی در طول زمان عمر قفسه ای محصول )

    فواید استاندارد GMP

    ارزیابی یک سازمان جدای از وضعیت تولید در شرکت
    شناساندن فرصت های ارتقا در سازمان
    اعلام موارد عدم انطباق با مقررات و قوانین و استانداردهای GMP
    ایجاد اطمینان در مصرف کنندگان و مشتریان
    نظارت پی در پی بر شرایط تولید و رعایت قانون ها و مقررات مرحله های دریافت گواهینامه
    و …

    اصول GMP

همان گونه که اعلام کردیم ، GMP بیان کننده اصل های کلی از جمله زیر ساخت ها و شرایطی می باشد که به ایجاد یک محصول سالم و مناسب می پردازد. این اصل ها دربرگرفته از موردهای زیر می باشد :

    انتخاب مکانی مناسب برای تولید محصول
    طراحی مناسب فرآیند تولید
    انتخاب ماشین آلات بهداشتی و مناسب برای تولید
    ساخت و طراحی ساختمان های مناسب برای تولید محصولی بهداشتی
    تامین و تعیین تجهیزهای پشتیبانی مناسب

    لازم بودن اجرای اصل های GMP برای هر تولید کننده دارویی و غذایی

واردات مواد دارویی و غذایی به هر نوعی نیاز به دریافت جواز جی ام پی دارد چه به صورت مواد اولیه و چه به صورت مواد ساخته شده باشد. به همین دلیل ، چنانچه هدف ثبت شرکت دارویی و یا شرکت تولیدی را دارید دریافت جواز GMP از فعالیت های لازم و کافی پس از ثبت می باشد.

جواز جی ام پی از سازمان دارو و غذا بدست می آید که این سازمان تحت نظر مستقیم وزارت بهداشت کشور می باشد. شرکت های بازرگانی می بایست برای واردات مواد غذایی و دارویی برای شرکت تولید کننده خارجی جواز جی ام پی را بدست می آورند تا بتوانند داد و ستد کنند.

لازم بودن اجرای اصل های GMP برای هر تولید کننده موضوع قانونی بوده و در موردهای خلاف کردن از قوانین آن تمامی مسئولان شرکت مورد سوال و پیگیری قرار می گیرند.

برای دریافت استاندارد GMP قادرید از کارشناسان حرفه ای ما در ثبت شرکت کریم خان بهره ببرید. همکاران ما در این مرکز می توانند از راه مشاوره تخصصی رایگان شما را راهنمایی کنند.

   


ثبت انواع شرکت های تجاری از ابتدا تا انتها

در این مطلب هدف مان این می باشد تا مرحله های ثبت شرکت های تجاری از شروع تا پایان را برای شما عزیزان بگوییم.یادآور می شویم ، درصورتی که در هر یک از مرحله های ثبت با مشکل روبه رو شدید می توانید از کارشناس های کاردان ما استفاده کنید.

ثبت انواع شرکت های تجاری از ابتدا تا انتها

کارشناس های ما در ثبت شرکت کریم خان به دو روش می توانند شما را راهنمایی کنند. نخست آنکه به وسیله ی مشاوره حرفه ایی کاملا رایگان در این خصوص شما را راهنمایی می کنند و دیگر آنکه تنها با تحویل مدرک های لازم، تمامی امور ثبتی شما را به صورت ش بر عهده گیرند. مدرک های تهیه شده را قادرید به صورت حضوری به وکیل ثبت شرکت کریم خان تحویل دهید و یا به وسیله ی پست ارسال کنید.

افتخار این را داریم که در امور حقوقی شما را راهنمایی کنیم.
ثبت انواع شرکت های تجاری

هر شرکت تجارتی هنگامی دارای اعتبار می باشد و از نظر قانونی رسمی می باشد که به ثبت رسیده باشد که درباره ی ثبت شرکت های تجارتی در حال حاضر با قوانین بشرح زیر مواجه می باشیم:

    شرکت سهامی عام

شرکتی می باشد که موسسان آن وظیفه دارند برای تامین بخشی از دارایی آن به مردم رجوع کنند. کم ترین دارایی برای تاسیس شرکت سهامی عام پنج میلیون ریال می باشد و تعداد موسسان آن نیزمی بایست حداقل پنج نفر باشند ( مواد ۴، ۵ ، و ۱۰۷ ل.ا.ق.ت ) رجوع به عامه به وسیله ی پذیره نویسی انجام می شود.

    شرکت سهامی خاص

شرکتی است که تمامی سرمایه آن به صورت انحصاری به وسیله ی خود موسسین تامین می شود، کم ترین دارایی شرکت سهامی خاص یک میلیون ریال می باشد و موسسان نیز نباید کم تر از سه نفر باشند ( مواد ۳ و ۴ و ۵ ل.ا.ق.ت) مسئولیت مدنی سهام دار در مقابل قروض و دیون شرکت محدود به مبلغ اسمی سهمی می باشد که سهام دار در شرکت سهامی سرمایه گذاری کرده است.( ماده ۱ ل.ا.ق.ت)

    شرکت تضامنی

شرکت هایی می باشند که برای کارهای تجاری، و تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند نفر برگزار می شود. شریک ها در مقابل دیون و قروض شرکت مسئولیت شخصی، تضامنی و نامحدود دارند. در شرکت تضامنی،ذکر نام یکی از شریک ها به دنبال نام شرکت واجب می باشد؛ مثل شرکت تضامنی داوود و شرکا و این کار به خاطر اهمیت شخصیت شریک ها وبه دست آوردن اعتماد ثالث می باشد.( موارد ۱۱۶، ۱۱۷ و ۱۲۴ ق.ت)

    شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود، از متداول ترین شرکت های بازرگانی در کشور ما است و به صورت عمده بین افراد یک خانواده یا افراد دوستان و فامیل و آشنایان برگزار می شود .

شرکتی می باشد که بین دو یا چند نفر برای انجام کارهای تجاری برگزار می شود.مسئولیت شریک در مقابل دیون و قروض شرکت به میزان سهم الشرکه ای می باشد که فرد در شرکت سرمایه گذاری کرده است. تفاوت این شرکت با شرکت های سهامی در این می باشد که در شرکت با مسئولیت محدود به هیچ عنوان سهم الشرکه صادر نمی شود و جز با رضایت تعدادی ازشریک ها که سه چهارم دارایی وابسته به آن ها باشد قابل نقل و انتقال نمی باشد.

ولی در شرکت های سهامی، سهام منتشر شده و نیزامکان نقل و انتقال دارد. در شرکت با مسئولیت محدود در صورت پیش بینی در اساس نامه، با فوت ، حجر ، ممنوعیت قضایی یا قانونی یکی از شریک های شرکت منحل می شود ولی در شرکت های سهامی عام و خاص در چنین شرایطی شرکت به فعالیت خود ادامه می دهد.

    شرکت نسبی

شرکتی می باشد که برای انجام فعالیت های تجاری، تحت نام ویژه ایی بین دو یا چند نفر ایجاد می شود و مسئولیت هر کدام از شریک ها به نسبت آورده یا دارایی می باشد در شرکت می باشد.( ماده ۱۸۳ ق.ت)

    شرکت مختلط غیر سهامی

شرکتی می باشد که برای کارهای تجاری، تحت نام ویژه ای بین یک یا چند نفر شریک ضامن و یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود ایجاد می شود. تعهد شریک های تضامنی ، ضامن، شخصی و نامحدود می باشد ولی مسئولیت شریک های با مسئولیت محدود به میزان دارایی می باشد که هر شریک در شرکت سرمایه گذاری کرده است. در این نوع شرکت، سهم الشرکه قابلیت نقل و انتقال ندارد و شرکت با حجر یا فوت یا ممنوعیت قضایی هر یک از شریک ها کلا شامل انحلال می شود.

    شرکت مختلط سهامی

شرکت هایی می باشند که به عنوان نام مخصوص بین یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند نفر سهام دار ایجاد می شود. ماموریت شریک یا شریک های ضامن تضامنی، نامحدود و شخصی می باشد و مسئولیت سهامدار یا سهام داران در این نوع شرکت محدود به مبلغ اسمی سهامی می باشد که هر کدام از آن ها در شرکت دارند. در این نوع شرکت ها سهام سهام داران قابلیت نقل و انتقال داشته و با حجر یا فوت یا ممنوعیت قانونی سهام دار شرکت شامل انحلال نمی باشد.( مواد ۱۶۲ و ۱۶۳)

    شرکت تعاونی

این نوع شرکت ها برای برطرف کردن درخواست های مشترک اعضاء برگزار و رسالت هر کدام از سهام داران در برابر قرض های و دیون شرکت محدود به مبلغ اسمی سهم یا سهامی می باشد که سهام دار در شرکت تعاونی دارد. الان قانون جز تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب شهریور ۱۳۷۰ بر اقدامات شرکت تعاونی تسلط دارد.

برای ثبت نوع های مختلف شرکت ، تقاضانامه و اظهارنامه ی ثبت شرکت می بایست مطابق آئین و قانون ثبت شرکت تنظیم گردد و برای انجام این کار ورقه های چاپی ویژه توسط اداره ثبت شرکت ها تنظیم و تهیه شده که درخواست کننده ثبت شرکت آن ها را در دو نسخه تنظیم و تحویل مرجع ثبت می کند.

مطابق ماده ۱۹۶ قانون تجارت: سندها و نوشته هایی که برای ثبت شرکت نیاز می باشد و در نظام نامه وزارت عدلیه مشخص شده است طبق موارد زیر می باشد:

    شرکت نامه شامل مشخصات شرکت
    صورت جلسه مجمع عمومی
    اساس نامه
    صورت جلسه انتخاب مدیران و قبولی آن ها

بعد از فراهم آوردن سندهای بالا، می توانید به سامانه اداره ثبت شرکت ها بروید. در حال حاضر در پی تغییراتی که در ارتباط با چگونگی ثبت شرکت ها بوجود آمده،ثبت شرکت ها در اداره ثبت از راه سامانه ی اینترنتی http:irsherkat.ssaa.ir به طور غیر حضوری صورت می پذیرد.اضافه بر آن می توان تمامی اطلاعات مرتبط با چگونگی تنظیم تقاضاها و مدرک های لازم بخش نامه ها و شیوه نامه های اجرایی ثبت شرکت ها و اطلاع رسانی های آینده را نیز از راه پایگاه اطلاع رسانی ثبت شرکت ها به آدرس http:sherkat.ssaa.ir پیگیری کرد .

درنتیجه ، برای ثبت شرکت به صورت آنلاین پس از واردشدن به سامانه ی http:irsherkat.ssaa.ir به بخش (پذیرش درخواست ثبت شرکت) رجوع کنید و اطلاعات درخواست شده را کامل کنید.

    درج مشخصات ابتدایی درخواست کننده

ثبت مشخصات درخواست کننده، از فعالیت های ابتدایی برای پیمودن راه ثبت شرکت از راه اینترنت می باشد.ابتدایی ترین عملی که می بایست انجام داد ، این می باشد که تعداد سهام داران واعضای شرکت آن با دقت به نوع اقدامات مبنی بر نوع شرکت تعیین شود.
بقیه اطلاعاتی که باید در سامانه لحاظ شود عبارت می باشد از :

    اطلاعات شرکت

شناسه ملی شرکت را می بایست در این بخش وارد کرد. در موردهایی هم که شناسه ی ملی را فرد ندارد قادر می باشد شماره ثبت را وارد نمود. منظور از شماره ثبت شرکت، شماره ای می باشد که در هنگام ثبت به شرکت تخصیص می دهند. پس از وارد کردن شماره ثبت یا شماره ملی نوع شرکت را می بایست تعیین نمود. به عنوان نمونه ( شرکت سهامی خاص، با مسؤلیت محدود، تضامنی یا نسبی ….)

    اطلاعات جلسه

در این مرحله نوع صورت جلسه تعیین می شود.( مجمع عمومی عادی، مجمع عمومی سالیانه ، یا فوق العاده)
نصاب جلسه می بایست مشخص شود که آیا با حضور تمامی اعضای شرکت تشکیل شده ویا بیش تر اعضا در آن شرکت کرده اند.
نام، نام خانوادگی، شماره همراه متقاضی ، شماره ملی را برای آگاهی می بایست وارد نمود.
سمت درخواست کننده نیزمبنی بر اینکه درخواست کننده اصیل می باشد و یا عنوان وکیل را دارد تعیین گردد.
در بخش مرتبط با اطلاعات جلسه ساعت شروع و پایان جلسه و تاریخ را نیزمی بایست کامل کرد و درصورتی که در طول یک روز چند جلسه تشکیل شود می بایست تاخر و تقدم ساعت های جلسه ها با دقت وارد شود.
نام، نام خانوادگی سمت امضا کننده دفتر تعیین گردد.
وضعیت توکیل امضا کننده نشان می دهد حق وکیل اعطا شده یا نه که می بایست در اینجا مشخص شود.
وارد نمودن کد پستی شرکت

    تصمیمات جلسه

تصمیم های گرفته شده در جلسه می بایست وارد شود.
تصمیم را از لیست نوع تصمیم لحاظ می کنیم.
درصورتی که در یک جلسه چند تصمیم اتخاذ شود می بایست همگی در صورت جلسه درج شود.

    نام های درخواستی

درصورتی که موضوع تغییر نام در جلسه گفته شود می بایست اطلاعات این بخش را کامل نمود.
بر طبق ترتیب و اولویت لیست پنج نام پیشنهادی را تعیین کنید.(به اولویت های بالاتر ترتیب اثر داده می شود).

در انتخاب اسم شرکت نکته های زیر دارای اهمیت می باشد :

    _نام های انتخاب شده برای شرکت می بایست شامل ۳ سیلاب(اسم خاص) باشد.
    نام های انتخاب شده می بایست شامل معنی در فرهنگ دهخدا باشد.
    لاتین نباشد.
    نام های انتخابی با قوانین شرعی مغایرت نداشته باشند و همچنین با شئونات انقلاب اسلامی ایران مغایرت نداشته باشند.
    قبلا به ثبت نرسیده باشد و نام انتخابی تکراری نباشد.(برای آگاهی از تکراری نبودن اسم شرکت می توانید با ورود به پایگاه اطلاعاتی شناسه ملی افراد حقوقی کشور به آدرس http://www.ilenc.ir از اسم پیشنهادی تان استعلام بگیرید.)
    شامل نام ویژه باشد.
    از اعداد بصورت ریاضی استفاده نشود بلکه بصورت حروف نوشته شود.
    در انتخاب نام شرکت، بهتر می باشد که قلمرو مکانی را درنظر نگیرید. چرا که ممکن است بخواهید شهرتان را و یا فعالیت هایتان را ارتقا دهید . در هر صورت، اسم مکان در اسم شرکت فقط در حالتی مورد تایید اداره ثبت می باشد که شرکت حاضر در همان حوزه ثبتی ثبت شده باشد.
    موردهای معینی وجود دارد که نبایست جزء اسامی اضافه شده به عنوان های شرکت باشد. از جمله موردهای زیر:
    ملی- ملت -ایران- کشور- نظام – انتظام- پتروشیمی – نفت- بنیاد – دادگستر- سازمان- بهزیست- مرکز- بسیج – بانک –آسانسور- جهاد-آژانس-ایثارگران -ایثارگران-شهید- شاهد-آزاده-تکنو- جانبازان-فیلتر- فامیلی-باور- نیک –تست – میکروبرد-تک – استار-مدرن-امنیت – پیک-شهروند – کارواش – فانتزی- اقتصاد- ایمان – میهن – جوانان-سپاه – دکوراسیون – هدف- تکنیک- تک نو – دیتا- تکنولوژی- مونتاژ- اورست- دفتر – ونوس- بیو – ایتال- کنترل- مترلژی – متریک

درج افراد جلسه و سمت آن ها

اعضای حاضر در جلسه تعیین می شوند.
سمت شخص در جلسه مبنا قرار می گیرد.
مشخصات شخص شامل ( نوع شخص، اسم شخص، نام خانوادگی شخص، نام پدر و شماره ملی) وارد می شود.
شماره گذرنامه فرد غیر ایرانی و شماره ملی شخص ایرانی وارد می شود.
اسم فرد ، شناسه ملی، و شماره ثبت شخص حقوقی لحاظ می شود.
ارتباط افراد جلسه

وکیل یا نماینده بودن فرد در جلسه در این بخش وارد می شود.
در صورت نمایندگی، نوع آن تعیین شود که وصی می باشد یا وکیل یا قیم..
درنهایت موکل مشخص شود.
تأیید مدارک لازم

مدرک هایی که برای تغییرات شرکت لازم می باشد می بایست در این بخش تأیید شود.
متن صورت جلسه

دریافت تایپ متن صورت جلسه یا متن پیشنهادی رایانه انجام می پذیرد.
پذیرش پایانی

پس از پذیرش اینترنتی از راه سامانه و گرفتن تأییدیه پذیرش ، درخواست کنندگان می بایست نسخه های اصلی صورت جلسات تنظیمی و پیوست های آن ها را به همراه کپی کارت ملی و کپی شناسنامه اشخاص حاضر در جلسه و وکالت نامه وکیل و یک نسخه از برگه را ارسال کنند. ارسال صورت جلسه مکانیزه به ثبت شرکت ها ودریافت پذیرش به عنوان نهایی ترین مرحله برای ثبت تغییرهای اینترنتی شرکت می باشد.

بعد از ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها ، از سمت اداره پست بارکدی به فرد داده می شود تا نسبت به درج آن در بخش مربوطه در سامانه عمل کند.

لازم به یادآوری می باشد چنانچه تا حداکثر ۲۴ ساعت پست مدارک بارکد کدپستی در سامانه لحاظ نشود عینا بازگردانده می شود. بعد از فرستادن مدارک و درج بارکد در سامانه باید نسبت به پیگیری وضعیت ثبت شرکت در سامانه عمل کند. معمولاَ تا ۴۸ ساعت بعد از فرستادن مدرک ها وضعیتی که در سامانه ذکر می شود همان فرستادن مدرک ها می باشد. بعد از این وضعیت درصورتی که مدارک به وسیله ی داده آماری گواهی می گردد پرونده در وضعیت بازگشت به کارشناس قرار می گیرد. این وضعیت برای پرونده ممکن است تا دو هفته و یا بیشتر ( با توجه به تعداد پرونده های موجود و حوزه ثبتی ) انجام شود.

بعد از بررسی کارشناس پرونده ممکن است ۳ حالت زیر بوجود آید :
۱٫ رد پرونده ثبت شرکت

در این حالت پرونده ثبت شرکت دارای ایرادی است که راه حل ندارد و تمامی مرحله های ثبتی می بایست از ابتدا از شروع شود .
۲٫ نقض پرونده ثبت شرکت

در این حالت پرونده شامل اشتباهاتی است که امکان دارد قابل برطرف کردن باشد ، در این صورت باید اشتباهات پرونده را به طور دقیق برطرف کرد و توسط پاکت های مخصوص برطرف کردن نقص به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمود تا بعد از گذراندن مرحله های ویژه ی خود رفع نقص صورت گیرد و پرونده ثبت شود.
۳٫ ارسال شده برای صدور آگهی

در صورت کامل بودن مدرک های تقدیمی ، کارشناس اداره ثبت شرکت ها شروع به تهیه پیش نویس آگهی ثبت کرده و به درخواست کنندگان ثبت یا یکی از شریک ها یا وکیل رسمی شرکت می دهد. بعد امضایی مبنی بر ” ثبت با سند برابر است ” از وکیل یا شرکاء رسمی شرکت گرفته می شود. بعد دو نسخه آگهی توسط رئیس اداره امضا می شود و یک نسخه از کلیه ی مدرک ها در پرونده شرکت ، ضبط و نسخه دوم برای نگهداری در شرکت به درخواست کننده داده می شود و این سند ” سند ثبت شرکت ” می باشد.

مطابق ماده ۶ نظام نامه قانون تجارت ، ماده ۱۹۷ قانون تجارت و وزارت عدلیه در طی مدت یک ماه از تاریخ ثبت شرکت ، می بایست چکیده شرکت نامه و پیوست های آن ، به وسیله ی اداره ثبت در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و یکی از جراید کثیرالانتشار مرکز اصلی شرکت به هزینه ی خود شرکت ، منتشر شود.

ثبت شرکت کریم خان با داشتن کادر متخصص و حرفه ایی خود به صورت کاملا رایگان پاسخگوی تمامی سوالات شما در این خصوص خواهد بود .

   


تاثیر نسبت فامیلی در ثبت شرکت سهامی

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

تاثیر نسبت فامیلی در ثبت شرکت سهامی

ثبت شرکت سهامی و اثرات نسبت فامیلی در آن

تمامی افراد با هر نسبت فامیلی و خانوادگی قادرند در شرکت افراد با هر نسبت فامیلی و خانوادگی عضو باشند و دارای سهام باشند. درنتیجه، قانون گذار در ماده ۱۴۷ به عنوان فعالیت تامینی در شرکت های سهامی عام و خاص، افراد زیر را از انتخاب شدن به سمت بازرس منع نموده است:

    افراد ذکر شده در ماده ۱۱۱ ( ل. ا. ق. ت)
    مدیر عامل و مدیران شرکت
    بستگان سببی و نسبی مدیران و مدیر عامل تا درجه سوم از طبقه اول و دوم
    هر کس که خود یا همسرش از افراد ذکرشده در بند ۲ موظف به حقوق دریافت می کند.

درنتیجه ، بازرسین نباید با اعضاء هیات مدیره نسبت فامیلی داشته و از فامیل ایشان باشند. این کارموجب توجه هر چه بیشتر مدیر عامل و مدیران شرکت در رابطه با اقدامات شرکت خواهد بود. از سوی دیگر، بازرسین نیز در اعمال وظیفه هایشان بدون کمترین وابستگی بهتر اقدام خواهند نمود.

تاثیر نسبت فامیلی در ثبت شرکت سهامی

    وظیفه های بازرسان شرکت

مطابق قانون وظایف بازرسان شرکت به شرح زیرمی باشد :

    نظارت بر فعالیت های هیات مدیره
    بازرس وظیفه دارد تا درباره درستی مطلب ها و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند نظر بدهند و در صورتی که آنان اطلاعاتی بر خلاف واقع در اختیار صاحبان سهام قرار دهند مراتب را به مجمع عمومی اطلاع دهند. ( ماده ۱۴۸ لایحه قانونی ۱۳۴۷ )
    ماموریت بررسی حساب ها
    مطابق قسمت اول ماده ۱۴۸ لایحه اصلاحی ۱۳۴۷ ، بازرسان وظیفه دارند درباره راستی و صحت صورت دارایی و صورت حساب دوره عملکرد و حساب سود و زیان و ترازنامه ای که مدیرها برای تحویل به مجمع عمومی آماده می کنند نظر بدهند. به همین دلیل بازرس می بایست ارقام و اعداد موجود در حساب ها را بررسی نماید تا به درستی حساب شده باشند. بررسی اصالت اوراق و اسناد نیز وظیفه ی او می باشد. منظور اینکه می بایست رسیدگی نماید تا مطلب های غیر واقعی در اسناد آورده نشده باشد و یا اوراق مجعول در بین سندها نباشد .
    ماموریت اطلاع رسانی
    درصورتی که در حساب های تعیین شده درزمان ثبت شرکت خلافی صورت گیرد ، بازرس وظیفه دارد تا مراجع قضایی را آگاه کند.
    بررسی تمامی مخارج و در آمد های شرکت و نمایش آن ها به سهام داران

ثبت شرکت کریم خان با داشتن کادر حرفه ایی و تخصصی به صورت کاملا رایگان پاسخگوی تمامی سوالات شما در این خصوص خواهد بود .

   


نمونه آگهی دعوت تغییرات در شرکت سهامی

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

نمونه آگهی دعوت تغییرات در شرکت سهامی

هیئت مدیره یا مدیر تصفیه

در این مطلب موسسه حقوقی ثبت کریم خان یک نمونه آگهی دعوت تغییرات در شرکت سهامی و نمونه تعهدنامه هیئت مدیره را در اختیار شما قرار می دهد.

بسمه تعالی

نمونه تعهدنامه هیئت مدیره بر اینکه سود انباشته به تمامی سهام داران از طریق
افزایش سهام پرداخت شد
اداره محترم ثبت شرکت ها
باسلام
احتراما هیئت مدیره شرکت …….……….…………… ثبت شده به شماره ….…………و شناسه ملی ………
در صورتجلسه مورخ ….…………… مربوط به زیاد شدن دارایی متعهد می شود که به تمامی سهام داران نسبت به سهم شان سود تعلق گرفته و در افزایش دارایی شرکت کرده اند.

امضاء هیئت مدیره

نمونه آگهی دعوت تغییرات در شرکت سهامی

بسمه تعالی

    نمونه آگهی دعوت تبدیل نوع سهام بانام به بی نام در رعایت ماده ۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت

باتوجه به تصویب مجمع عمومی فوق العاده مورخ ………………..در اجرای ماده ۴۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت مبنی بر تبدیل تمامی سهام شرکت از بانام به بی نام، به همین علت ازتمامی سهام داران شرکت درخواست می شود از تاریخ انتشار این آگهی به مدت ۶۰ روز نسبت به تبدیل سهام خود به مرکز شرکت به نشانی: ……………………………………………………………………………………………………………………
مراجعه نمایند. واضح می باشد که پس از انقضاء مدت ذکرشده برابر تعداد سهامی که تبدیل نشده است سهام بی نام صادر و در مرکز شرکت نگهداری می شود.

بسمه تعالی

    نمونه آگهی دعوت تبدیل نوع سهام بی نام به بانام در رعایت ماده ۴۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت

باتوجه به تصویب مجمع عمومی فوق العاده مورخ ……………… در اجرای ماده ۴۴ لایحه اصلاحی قانون تجارت مبتنی بر تبدیل تمامی سهام شرکت از بی نام به بانام،به همین علت از تمامی سهام داران شرکت دعوت به عمل می آید از تاریخ انتشار این آگهی به مدت ۶ ماه نسبت به تبدیل سهام خود به مرکز شرکت به نشانی : ……………………………………………………………………………………………………………………
مراجعه کنید .

واضح می باشد بعد از منقضی شدن مدت ذکرشده تمامی سهام بی نام شرکت باطل شده به حساب می آید.

بسمه تعالی

    نمونه آگهی دعوت سهام داران برای تشکیل مجامع عمومی فوق العاده

در شرکت های سهامی خاص بطور همزمان

بدینوسیله از تمامی شرکاء/ سهام داران شرکت …………………………………………………. سهامی خاص به شماره ثبت ………………………… و شناسه ملی ……………. دعوت به عمل می آید تا در جلسه مجمع عمومی فوق العاده شرکت که در ساعت ……. مورخ ………………………. و جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده که در ساعت ………………… در محل شرکت برگزار می شود حضور بهم رسانند.

دستور جلسه مجمع فوق العاده
۱ـ
۲ـ
۳ـ
دستور جلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده
۱ـ
۲ـ
۳ـ

   


مدارک لازم برای ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران


موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این مقالات پیشین درباره ثبت شرکت سخن گفته است ، در این متن قصد داریم در خصوص مدارک لازم برای ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.شعبه شرکت خارجی ، واحد محلی تابع شرکت اصلی می باشد که مستقیما موضوع و وظایف شرکت اصلی را در محل، انجام می دهد. فعالیت شعبه در محل، تحت تام و با مسئولیت شرکت اصلی می باشد.
ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت خارجی در ایران ملزوم به عمل متقابل کشور به تبعیت شرکت خارجی می باشد، یعنی چنانچه در کشور اطاعت شده شرکت خارجی ثبت شعبه یا نمایندگی های شرکت های ایرانی پیشنهاد شده باشد، شرکت های آن کشور نیز مجاز می باشند نسبت به ثبت شعبه یا نمایندگی خود در ایران اقدام کنیم.

مدارک لازم برای ثبت شعبه شرکت خارجی در ایران

هرگاه ثبت شعبه شرکت خارجی مدنظر باشد ، ماده ۳ آیین نامه اجرایی قانون اجازه ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت های خارجی ، ( تصویب شده ی ۲۱/۸/۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی ) ، دادن مدرک های زیر را لازم می داند :

۱- اساس نامه شرکت ، آگهی تاسیس ونهایی ترین تغییرهای ثبت شده در مرجع های مربوطه
۲- نهایی ترین گزارش مالی که توسط شرکت تایید شده است
۳- گزارش توجیهی شامل اطلاعات مربوط به عملیات شرکت و مشخص نمودن دلیل ها و لازم بودن ثبت شعبه ها در ایران ، مشخص نمودن نوع و حدود اختیارها و جای فعالیت شعبه ، پیش بینی نیروی انسانی ایرانی و خارجی لازم و چگونگی تامین منابع وجوه ارزی و ریالی برای اداره امور شعبه

” ارائه خدمات حرفه ای ثبتی در دپارتمان تخصصی ثبت شرکت کریم خان “

   


مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیاتی

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیاتی

نکاتی در خصوص تشکیل پرونده مالیاتی

مطابق مقررات تجارت ،هر هویت حقوقی ( شرکت ) می بایست بعد از ایجاد و ثبت برای تشکیل پرونده مالیاتی در واحد مالیاتی عمل کنند. مطابق قوانین مربوطه ، شرکت تا ۲ ماه بعد از ایجاد موظف به شکل گرفتن پرونده دارایی و پرداخت حق التمبر مالیات دارایی می باشد.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیاتی

برای مشخص نمودن حوزه مالیاتی و تشکیل پرونده دارایی می بایست به نزدیک ترین اداره امور مالیاتی مربوط رجوع کنید. سفارش می شود با هدف پیش گیری از مسائل احتمالی، کد پستی ویژه خود را نیز از اداره پست پرسش کنید .زیرا که در صورت مغایر بودن نشانی قانونی با کد پستی ، جهت اخذ کد اقتصادی با مشکل روبرو می شوید.در زیر به مدرک های لازم برای تشکیل پرونده مالیاتی می پردازیم.

یادآور می شویم، تمامی کارهای مالیاتی شرکت شما عزیزان در شرکت ثبت کریم خان به دو حالت حرفه ایی و در کم ترین زمان ممکن انجام می شود. برای این هدف می توانید با مشاوران ما ارتباط داشته باشید.
مدرک های لازم برای تشکیل پرونده دارایی

    اصل و کپی اساس نامه شرکت
    اصل و کپی شرکت نامه
    اصل و کپی آگهی تاسیس
    اصل و کپی شرکت نامه
    اصل و و کپی روزنامه رسمی
    اصل و کپی شرکت نامه
    اصل و کپی اظهارنامه ثبت شرکت ها
    اصل و کپی آگهی تغییرها
    اصل و کپی شناسنامه(صفحه اول) اعضای هیات مدیره
    کپی فیش تلفن محل شرکت
    اصل گواهی امضای صاحبان امضای مجاز تائید شده در دفترخانه اسناد رسمی
    کپی سند مالکیت یا اجاره نامه به اسم شرکت
    کامل نمودن دفترچه مشخصات شناسایی شرکت(دفترچه ثبت نام اشخاص حقوقی)
    اصل فیش واریز دو در هزار مبلغ دارایی ابتدایی شرکت در بانک ملی

   


میزان مسئولیت شرکا در انواع مختلف شرکت های تجاری


موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این مطلب در خصوص میزان مسئولیت شرکا در انواع مختلف شرکت های تجاری سخن می گوید.شرکت ها گونه های متفاوتی دارند که تقسیم اختیارها و وظایف، هدف ایجاد آن ها، دارایی لازم ، چگونگی تصمیم گیری در شرکت ها و … از جمله عامل هایی می باشند که بر نوع شرکت اثر می گذارند.

در این مطلب درمورد وظایف شریک ها در گونه های متفاوت شرکت های تجاری می پردازیم.

واضح می باشد که علاقه مندان می توانند برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر ، با همکاران ما در ثبت شرکت کریم خان ارتباط داشته باشند.

میزان مسئولیت شرکا در انواع مختلف شرکت های تجاری

 

    میزان وظایف شرکا در شرکت ها

در شرکت تضامنی مقدار وظایف شریک ها نامحدود و به صورت مسلم می باشد..«هر یک مسئول کلیه ی قرض ها می باشد » (ماده ی ۱۱۶ قانون تجارت) چنانچه در شرکت با مسئولیت محدود ، مسئولیت شریک ها محدود و تا مقدار دارایی شریک در شرکت است.(ماده ی ۹۴ قانون تجارت) همچنین در شرکت نسبی، مقدار مسئولیت شریک ها نامحدود و به نسبت سهم الشرکه ی شریک به همه ی دارایی می باشد.(ماده ی ۱۸۳ قانون تجارت) و در شرکت سهامی نیز، میزان مسئولیت شریک ها محدود و به مبلغ اسمی سهام می باشد.(ماده ی ۱ لایحه ی اصلاحی قانون تجارت)

در یک جمع بندی کلی ، مسئولیت شریک ها به شرح زیر می باشد :

    شرکت سهامی عام « به مقدار مبلغ اسمی سهام هر شریک »
    شرکت سهامی خاص « به مقدار مبلغ اسمی سهام هر شریک »
    شرکت با مسئولیت محدود « به مقدار سهم الشرکه هر شریک »
    شرکت تضامنی « نامحدود می باشد و هر شریک مسوولیت زیادی دارد »
    شرکت نسبی « به نسبت سهم الشرکه هر شریک »
    شرکت مختلط سهامی « شریک های ضامن: نامحدود. شرکای سهامی: به مقدار مبلغ اسمی هر شریکـ »
    شرکت مختلط غیر سهامی « شریک های ضامن: نامحدود. شریک های غیر سهامی: به مقدار سهم الشرکه »
    شرکت تعاونی « چنانچه سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار. در غیر سهامی: با توجه به تراضی شریک ها در اساس نامه »

شرکت ثبت کریم خان با بهره گیری از کارشناسان و مشاوران متخصص و حرفه ایی آماده ی پاسخ گویی کاملا رایگان به شما عزیزان می باشند .

   


مجوزهای بهداشتی مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی

توضیحی در خصوص مجوز بهداشتی
• تعاریف

مجوز بهداشتی به پروانه ای گفته می شود كه برای بهره برداری ، تاسیس ، مسئول فنی وساخت محصولات دربردارنده قانون مواد خوراكی ، آشامیدنی ، بهداشتی ، آرایشی صادرمی شود.

مجوزهای بهداشتی مواد غذایی، آشامیدنی و بهداشتی

 
۱٫ پروانه تاسیس

به مجوزی گفته می شود كه بعد از صادرشدن پروانه بهره برداری صنایع یا جهاد سازندگی ومطابق اصول ضابطه های مرتبط كه قبلاً تنظیم شده است به وسیله ی اداره كل نظارت برمواد غذایی وبهداشتی صادر می شود.
۲٫ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری درصورت اخذ شرایط و مقررات از نظر امکانات و تجهیزات وبعد ازصدورپروانه تاسیس صادر می شود.
۳٫ پروانه ساخت

پروانه ساخت به جوازی گفته می شود كه فرمول ساخت تائید شده از سمت اداره كل نظارت برمواد غذایی وبهداشتی درآن لحاظ شده وهنگامی صادر می شود كه موسسه آمادگی تولید داشته باشد وازنظر بهداشتی و فنی تایید شده باشد.
۴٫ پروانه مسئول فنی

مسئول فنی به شخصی گفته می شود كه دارای شرایط مناسب برای نظارت و کنترل تولید در کارخانه ها و کارآگاه ها با حداقل مدرك تحصیلی كارشناسی باشد ونیز توسط كمیته فنی قانونی تایید شده باشد.

به طور کلی موسسه های دربردارنده ی قانون در هنگام دریافت پروانه ساخت می بایست دارای مسئول فنی تائید شده ازسمت اداره كل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی باشند وپروانه مسئولیت فنی را دریافت کرده باشند.
۵٫ مجوز ورود کالا

مجوزی می باشد که مطابق قوانین صادرات و واردات بازرگانی ودرصورت کامل نمودن مدرک های مرتبط به وسیله ی اداره نظارت برمواد غذایی و بهداشتی و یا اداره های تابعه برحسب مورد بعد از گذراندن مرحله های قانونی وبازبینی های مناسب صادر می شود و درواقع موافقت اولیه جهت ورود كالای مدنظر به كشور می باشد.
۶٫ مجوز ترخیص کالا

جوازی می باشد كه بعد از ورود كالا به گمركات كشور برای عرضه و بعد از تائید قابلیت مصرف و گذراندن مرحله های قانونی مطابق قوانین مربوطه صادر می شود.

    چگونگی صدور پروانه های بهداشتی

۱٫ پروانه تاسیس

پروانه تاسیس موسسه ها دربردارنده ی قانون ذکرشده مطابق پروانه های بهره برداری یا كارت شناسایی كه از سمت جهاد سازندگی یا وزارت صنایع صادر شده و تصویر مطابق اصل شده آن همراه با مدرک های دیگر ( مطابق دستورالعمل های صادرشده از طرف كل نظارت برمواد غذایی وبهداشتی ) به این اداره كل فرستاده می شود .بعد از تائید و بررسی صادر می شود. ودرموردهای استثناء و به تشخیص اداره كل مدرک ها بعد از بررسی وطرح دركمیته فنی قانونی وتائید نهایی صادر می شود.
۲٫ پروانه بهره برداری

پروانه بهره برداری بعد از صادرشدن پروانه تاسیس ودرصورت داشتن شرایط ومقررات مرتبط ازنظر تجهیزات و امکانات وارسال فرم بهره برداری ونیز تائید فنی و بهداشتی موسسه دراداره كل نظارت برمواد غذایی وبهداشتی صادر می شود.
۳٫ پروانه مسئول فنی

پروانه مسئول فنی بعد از تطبیق مدرک های تحصیلی با قوانین تصویب شده به وسیله ی كمیته فنی قانونی و بعد از صادرشدن پروانه های تاسیس وبهره برداری صادر می شود . در موردهایی که اداره كل درنظر داشته باشد پروانه بعد ازتائید كمیته فنی وقانونی صادر خواهد شد.

توضیح : سه پروانه ذکرشده دربندهای فوق الذكر شامل یك شماره مشترك می باشد وفقط شماره صادره باهم متفاوت می باشند .
۴٫ پروانه ساخت

پروانه ساخت موسسه ها دربردارنده ی قانون بعد از دریافت پروانه های تاسیس ، بهره برداری ومسئول فنی صادر می شود. جهت صادر شدن پروانه ساخت موسسه باید از نظر بهداشتی و فنی تائید شده باشد ، فرمول ساخت با استانداردها ومقررات مرتبط تطابق داشته باشد ونمونه محصول تائید شده به وسیله ی آزمایشگاه باشد.

هم اکنون اعتبار پروانه های ساخت ۵ سال ازتاریخ صدوراست. درپروانه های ساخت اسم محصول (دادن موافقت باثبت نام پایانی محصول موردنیاز می باشد) ، مشخصات بسته بندی ، وزن خالص ، مواد تشکیل شده وبقیه موردها ذکر می شود.
۴٫۱٫ تمدید پروانه ساخت

تمامی مرحله های تمدید پروانه ساخت مانند صدور پروانه ساخت می باشد كه دربند (۴) به آن پرداخته شده است و جهت تمدید پروانه ساخت چنانچه فرمول درج شده درآن تفاوتی با فرمول ذکرشده درپروانه ساخت قبلی ندارد . دانشگاه ها می توانند در راس شروع به کار کنند و درصورتی که فرمول محصول تغییر کند، ازروش اداره كل نظارت برمواد غذایی وبهداشتی شروع می شود .
۴٫۲٫ تغییر فرمول درج شده در پروانه ساخت

در مورد محصول هایی که تغییر فرمول دارند تمامی مرحله های درج شده در بند (۴) لازم به اجرا می باشد.

درصورتی که مؤسسه ای بخواهد برای محصولی كه قبلاً پروانه ساخت اخذ کرده است ، فرمول جدیدی تحویل دهد و با اسم دیگری تولید و عرضه كند ، چنانچه تأئید فرمولاسیون جدید به وسیله ی اداره كل نظارت و بعد از گذراندن مرحله های صدور پروانه ساخت (بند ۴) قبول خواهد شد.
۴٫۳ . تغییر اوزان یا تغییر اسم محصول

درخواست کنندگانی كه هدف شان تغییر در اوزان یك محصول و یا تغییراسم درج شده در پروانه ساخت را دارند می بایست مراتب را به اداره كل نظارت و یا ادارات نظارت بر مواد غذائی و بهداشتی استان ها اعلام و چنانچه در صورت تائید شدن و با تحویل مدرک های موردنیاز مجوز دریافت کنند.
۴٫۴٫ چگونگی فرستادن مدرک ها

با هدف تسریع در کار صدور پروانه های ذکرشده و در صورت لزوم ، مؤسسه مربوطه می تواند مدرک های مرتبط با بهره برداری ، تاسیس ، مسئول فنی و ساخت را به صورت هم زمان کامل نموده و از روش اداره نظارت مرتبط با اداره كل نظارت برمواد غذائی وبهداشتی بفرستند و در غیر اینصورت بعد از آمادگی در هر مرحله تقاضای صادرشدن همان پروانه را بکنند.
۵٫ چگونگی صادرشدن مجوز چاپ برعکس

مجوز چاپ برچسب برای محصول های دربردارنده ی قانون كه مشمول پروانه ساخت دارای اعتبار بوده و از نظر بهداشتی و فنی نیز تائید شده باشند ، صادر می شود.

مطابق ماده ۱۱ قانون مواد خوراكی ، آشامیدنی ، بهداشتی ، آرایشی برچسب های محصولات دربردارنده ی قانون ذکرشده می بایست دربردارنده ی مشخصه های زیر به زبان فارسی و خوانا باشند:

    اسم و نشانی موسسه سازنده
    مواد تشکیل شده
    اسم محصول
    سری ساخت
    شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت
    وزن خالص
    تاریخ ساخت و تاریخ انقضاء مصرف
    جمله ساخت ایران بر روی برچسب لحاظ شده باشد

واضح می باشد چنانچه مجوز برچسب صادراتی داده شود چنین مطلب هایی می تواند به زبان غیر فارسی نیز روی محصول ذکر شود به شرط آن که به صورت انحصاری برای صادرات باشد.
مدرک های موردنیاز جهت صادرشدن مجوزهای بهداشتی

    تقاضا نامه رسمی به تاریخ روز شامل نشانی و شماره تلفن
    فاكتور محموله (۱ نسخه)
    اصل نسخه دوم پرفرمای گشایش
    اصل گواهی بهداشت دارای اعتبار با مهر سفارت جمهوری اسلامی ایران و كپی
    اصل آنالیز و اصل گواهی آنالیز به تاریخ جدید وتصویرها
    برگه تعهد نداشتن مصرف كالا تا نتیجه گرفتن آزمایش با مهر رسمی و امضاء مدیر عامل و مسئول فنی

درضمن درخصوص فرستادن نمونه از گمركات ویا مرکزهای تابعه این اداره كل ، رعایت نکته های زیر موردنیاز می باشد :
تمامی نمونه ها باید داخل شیشه ، به همراه مهر و لاک و نامه رسمی از سمت مرجع های مرتبط به این اداره كل فرستاده شود.
مدرک های موردنیاز جهت صادرشدن پروانه تاسیس

    نامه از سمت دانشگاه مربوطه
    نقشه ساختمانی
    تصویر پشت وروی برابر اصل شده پروانه بهره برداری از جهاد یا وزارت صنایع
    تقاضای موسسه
    پرسش نامه تاسیس
    كروكی آدرس
    روزنامه رسمی مربوط به آگهی تاسیس وتغییرات شركت
    فیش بانكی مربوط به پرداخت هزینه صدور پروانه تاسیس

چنانچه هرنوع تغییرهایی از جمله تغییر اسم كارخانه ونشانی وزیادترکردن خط های تولید فرستادن مدرک های فوق الذكر لازم می باشد.
مدرک های موردنیاز جهت صادرشدن پروانه بهره برداری

    نامه از سمت دانشگاه مرتبط
    فرم های سه برگی بهره برداری کامل شده كه توسط دانشگاه مربوطه تایید شده باشد .
    چنانچه در صورت هرنوع تغییرهایی از جمله تغییراسم كارخانه ونشانی وبالاتربودن خط های تولید فرستادن مدرک های فوق الذكر موردنیاز می باشد .

مدرک های موردنیاز جهت صادرشدن پروانه بهره برداری

    تاییدیه ارزش تحصیلی
    نامه ازسمت دانشگاه مربوط
    برگ تعهد مسئول فنی
    معرفی نامه از سمت موسسه
    عكس
    برگ تعهد موسس
    قرارداد استخدامی
    تصویر صفحه های شناسنامه
    اتمام طرح
    تسویه حساب با صندوقهای رفاه دانشجویان
    برگ عدم سوء سابقه
    برگ معافیت دائم یا پایان خدمت
    فیش بانكی مرتبط با پرداخت هزینه صدور پروانه مسئول فن
    چنانچه مسئول فنی قبلی استعفاء داده باشد ارائه برگ استعفاء نامه واصل پروانه مسئول فنی قبلی موردنیاز می باشد
    برگ نداشتن اعتیاد

مدرک های لازم برای صادرشدن پروانه المثنی تاسیس و بهره برداری مسئول فنی و ساخت

    تقاضای صادرشدن المثنی پروانه مدنظر
    فرستادن فیش بانكی مدنظر به صدور پروانه مربوطه
    فرستادن آگهی مبتنی بر گم شدن پروانه مرتبط دریكی از روزنامه های كثیر الانتشار

مدرک های موردنیاز جهت صادرشدن پروانه ساخت

    نامه از سمت دانشگاه مربوط
    برگ تصدیق ثبت نام تجارتی محصول
    فرم سه برگی تكمیل شده پرسش نامه ساخت
    دوبرگ طرح اتیكت محصول
    فیش بانكی مربوط به پرداخت هزینه صدور پروانه ساخت
    چنانچه ازرنگ درمحصول استفاده میشود ارسال مشخصات كامل رنگهای مصرفی الزامی است وارسال مشخصات اسانس مصرفی در موردهای موردنیاز

مدرک های موردنیاز جهت تغییردادن اسم محصول ، تغییر وزن بسته بندی ، جنس بسته بند

    تقاضای كتبی موسسه
    نامه از سمت دانشگاه مربوط
    درمورد تغییر اسم محصول اضافه بر بند۱ و۲ فرستادن اصل پروانه ساخت قبلی
    ارائه فیش مرتبط با پرداخت هزینه اصلاح پروانه ساخت
    ارائه ثبت نام پایانی از ثبت شركت ها

مدرک های موردنیاز برای تغییر فرمول ساخت

    نامه از سمت دانشگاه مربوط
    تقاضای كتبی موسسه
    تصویر پروانه ساخت قبلی
    چنانچه كه تغییر فرمول كلی باشد ارائه فرم سه برگی کامل شده پرسش نامه ساخت
    درصورت نیاز بودن وتغییرهای كلی فرمول ساخت ارائه اصل پروانه ساخت قبلی موردنیاز می باشد.
    ارائه فیش مربوط به هزینه صادرشدن اصلاح پروانه ساخت (لازم به یادآوری می باشد درصورت تغییر ناچیز فرمول مجوز برای تغییر فرمول محصول صادر می شود.

مدرک های موردنیاز جهت تمدید کردن پروانه ساخت

    برگ تصدیق ثبت نام تجارتی محصول
    فرم سه برگی تكمیل شده پرسش نامه ساخت
    نامه از سمت دانشگاه مربوط
    دوبرگ طرح اتیكت محصول
    فیش بانكی مربوط به پرداخت هزینه صادرشدن تمدید پروانه ساخت
    اصل پروانه ساخت قبلی (درصورت گم شدن ارائه آگهی روزنامه رسمی مبنی برگم شدن موردنیاز می باشد)
    ویژگی های رنگ های مصرفی درصورتی که درمحصول رنگ به کار برده شود وفرستادن ویژگی های اسانس مصرف شده در موردهای موردنیاز.

   


فرق بین موسسه و شرکت چیست ؟

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 نویسنده: nazanin nazanin |

فرق بین موسسه و شرکت چیست ؟

در این بخش هدف مان آن است تا فرق های موسسه و شرکت را شرح دهیم. به نظر می رسد برای ورود در بحث ، در شروع لازم می باشد هرکدام از آن ها را توضیح دهیم. بعد فرق های هر یک از آن ها را بررسی کنیم. یادآور می شویم چنانچه نیاز به هرنوع مشاوره در این خصوص می توانید با کارشناسان ما در ثبت شرکت کریم خان تماس حاصل بفرمایید.

فرق بین موسسه و شرکت چیست ؟
شرکت چیست ؟

شرکت های تجاری، مجموع دو یا چند فرد حقوقی یا حقیقی به منظور انجام عملیات تجاری وبدست آوردن سود را گویند. شرکت هایی که هدف از ایجاد آن ها تجارت نمی باشد و فعالیت تجاری انجام نمی دهند،شرکت های مدنی یا حقوقی گفته می شوند.

شرکت های تجاری مطابق ماده ۲۰ قانون تجارت بر هفت نوع به شرح زیر دسته بندی شده اند.
۱٫ شرکت های تضامنی
۲٫ شرکت های سهامی
۳ . شرکت های با مسئولیت محدود
۴٫ شرکت های مختلط سهامی
۵٫ شرکت های نسبی
۶٫ شرکت های تعاونی تولید و مصرف
۷٫ شرکت های مختلط غیر سهامی
موسسه چیست ؟

تشکیلات و موسسه های غیر تجاری، تمامی موسسه ها و تشکیلاتی می باشند که برای هدف های غیر تجاری مانند امور ادبی یا علمی یا امور خیریه ومانند آن تشکیل می شود شامل آنکه موسسان و تشکیل دهندگان هدف نفع بردن داشته یا نداشته باشند.

موسسه ها و تشکیلات ذکرشده می توانند عنوان هایی از جمله انجمن، بنگاه یا کانون و مانند آن در نظربگیرند ولی گرفتن عنوان هایی که مختص به تشکیلات کشوری و دولتی دارد از سمت موسسه های ذکرشده امکان نخواهد داشت.

تشکیلات ذکرشده مطابق ماده ۵۸۴ قانون تجارت از تاریخ ثبت، دارای هویت حقوقی می باشد و می توانند عنوان هایی از جمله انجمن، بنگاه، کانون و مانند آن را لحاظ می کنند.
تفاوت شرکت با موسسه

ثبت شرکت با قصد دریافت سود و دارایی زیادتر تشکیل می شود در صورتی که موسسه ها با قصد نامحدود و متفاوت که فعالیت های اقتصادی و سودآوری هم می تواند بخشی از آن ها باشد تشکیل می شود.

موسسه می تواند در دارایی دولت و یا بخش خصوصی باشد.

برای ثبت شرکت با توجه به نوع آن حداقل دونفر لازم می باشند در حالی که ثبت موسسه به وسیله یک نفر هم قابل تشکیل می باشد.

   


طبقه بندی شرکت های تجاری از لحاظ میزان مسئولیت اعضا

شرکت های تجارتی ، مجموع دو یا چند فرد حقوقی یا حقیقی با هدف اجرای اقدامات تجاری و بدست آوردن سود را می گویند. شرکت هایی که قصد ایجاد آن ها تجارت نمی باشد وفعالیت تجاری انجام نمی دهند،شرکت های مدنی یا حقوقی گفته می شوند.

مطابق قانون تجارت ایران در ماده ۲۰، شرکت های تجاری را بر ۷ قسم و به شرح زیر ضبط نموده است :

    شرکت های سهامی ( مطابق با ماده ۴ لایحه اصلاح بخشی از قانون تجارت مصوب ۲۴/۱۲/۱۳۴۷ شرکت سهامی به دو نوع شرکت سهامی خاص و عام تقسیم بندی می شود.)
    شرکت با مسئولیت محدود
    شرکت تضامنی
    شرکت نسبی
    شرکت مختلط غیرسهامی
    شرکت مختلط سهامی
    شرکت تعاونی تولید و مصرف

انواع شرکت های تجارتی

در یک دسته بندی، شرکت های تجاری را از لحاظ میزان مسئولیت افراد می توان به چهار دسته به شرح زیر بخش بندی نمود:
۱٫ شرکت های تجاری سرمایه ای

در این شرکت ها مسئولیت شریک ها معین و مشخص است و تنها محدود به میزان دارایی یا درصد سهام دارایی هر شریک است. از جمله می توان به شرکت های سهامی خاص و عام و شرکت با مسئولیت محدود اشاره نمود .
۲٫ شرکت های تجاری شخصی

در این گونه شرکت ها مسئولیت شریک ها نامحدود می باشد و تعهدهای شرکت تسری به همه سرمایه شریک ها می کند، مثل شرکت های نسبی و تضامنی
۳٫ شرکت های تجاری مختلط

در این گونه شرکت ها مسئولیت برخی از شریک ها وابسته به دارایی آن ها و مسئولیت دیگران نامحدود می باشد. این شرکت ها در واقع از اختلاط شرکت های شخصی و سرمایه ایی به وجود می آیند، مثل شرکت های مختلط غیر سهامی و سهامی. شریک های نوع اول را شریک های عادی و شرکای نوع دوم را شریک های ضامن می گویند.
۴٫ شرکت های تجاری کمیتی

در این گونه شرکت ها تعداد سرمایه گذاران زیاد می باشد و شریک ها مسئولیتی ندارند و به طور کلی هدف از تاسیس آن ها آسایش اعضای آن می باشد. شرکت های تعاونی از این نوع می باشند.

شرکت ثبت کریم خان ، با داشتن کادر حرفه ایی و متخصص خود به صورت کاملا رایگان پاسخگوی کلیه ی سوالات شما در این خصوص می باشد .
ما مفتخریم از اینکه ما را انتخاب کردید .

   


شرکت هایی که ثبت می شوند چه اقداماتی می توانند انجام دهند ؟

اقدامات قابل انجام برای شرکت های ثبت شده

موثرترین راه برای انجام اقدامات اقتصادی پربازده ثبت شرکت می باشد. از روش ثبت موسسه یا شرکت می توان از مزیت هایی که قانون برای شرکت های ثبت شده لحاظ کرده است بهره برد. ( به عنوان نمونه ایی از این پاداش ها می توان به زیر پوشش بیمه بودن ، استفاده از معافیت های دارایی با توجه به نوع اقدامات شرکت اشاره کرد.)

در زیر ، به بعضی فعالیت هایی که شرکت های ثبت شده قادر به انجام می باشند می پردازیم .

ثبت شرکت ها

 
امکان شرکت در مزایده و مناقصه و قراردادهای دولتی

هر ساله مزایده ها و مناقصه های مهم و بزرگ زیادی به صورت خصوصی و دولتی تشکیل می شود. امکان حضور در مزایده و مناقضه و قراردادهای دولتی تنها برای افراد حقوقی دارای امکان می باشد و هویت حقیقی نمی تواند به صورت تکی و بدون داشتن شرکت در مزایده ها و مناقضه های دولتی ثبت نام کند. به همین دلیل ، یکی از مزیت های ثبت شرکت امکان حضور در مناقصه ها و مزایده ها واستفاده ازمزیت های این نوع معامله ها می باشد .
دریافت و اعطاء نمایندگی رسمی

دریافت نمایندگی از بقیه شرکت ها وابسته به ثبت شرکت می باشد. افراد زیادی تمایل به اخذ نمایندگی از شرکت های بزرگ و اقدامات تحت عنوان نمایندگی این برندها می باشند. برندهای شامل اعتبار داخلی و خارجی ازلحاظ خودداری از بروز مشکلات حقوقی و مالی بیش تر با شرکت های ثبت شده که اعتبار قانونی دارند ، قرارداد همکاری امضا می کنند.
دریافت مجوز ها ، اعتبارها و امتیازها از نهادها و سازمان ها ( وام )

بسیاری از اعتبارات و امتیازات ، در اکثر موارد تنها به شرکت ها داده می شود و افراد حقیقی از دریافت چنین پاداش هایی بی بهره می باشند.

ثبت شرکت کریم خان با استفاده از کارشناسان حرفه ایی و متخصص و با چندین دهه تجربه ی موفق، با افتخار آماده ی دادن خدمات به شما عزیزان، در حیطه های ثبتی و حقوقی مانند ثبت برند و ثبت شرکت می باشد.

   


درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic